Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13957″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Tryl – kapliczka jakich wiele”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]Tym razem chciałbym uhonorować wszystkie współczesne i nowoczesne kapliczki. Na reprezentantkę tych kapliczek wybrałem kapliczkę z miejscowości o wdzięcznej nazwie Tryl na Kociewiu w powiecie świeckim, w gminie Nowe. To jedna z tych wnękowych, małych świątynek wypełniających nasz pejzaż, naszą przestrzeń a stawianych w ostatnich latach na prywatnych posesjach.

Czasami koło takich skromnych kapliczek przechodzimy czy przejeżdżamy nawet ich nie zauważając. Może nam się wydawać, że są podobne do siebie jak dwie krople wody. Zapominamy, że dla kogoś są bardzo ważne, stawiane najczęściej w najszczerszych , osobistych intencjach. A może dla uczczenia albo uwielbienia świętych patronów?

Teraz kapliczek nie stawia już cała społeczność w spektakularnych miejscach, na skrzyżowaniach dróg, na końcu czy początku wsi, w miejscach niezwykłych.

Stawiane są, jak już wspomniałem, na prywatnych działkach, w ogrodach, przy domach. I wszystkim tym, którzy nie zważając na modę (czy raczej jej brak) budują współczesne kapliczki, chciałbym złożyć szacunek i podziękowanie.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.599491, 18.742949[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.