Maria Pańczyk-Pawlak

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12944″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka Matki Bożej w Wielkim Garcu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autorka: Maria Pańczyk-Pawlak” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Przy drodze wojewódzkiej nr 229, wjeżdżając do wsi Wielki Garc, stoi piękna kapliczka poświęcona Matce Bożej z Lourdes. Nie od razu można ją zobaczyć, gdyż usytuowana jest na niewielkim wzgórzu po lewej stronie jadąc od strony wsi Rudno. W niedalekiej odległości od budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Aby opowiedzieć o tej pięknej kapliczce, trzeba sięgnąć do roku 1928.

Otóż w miejscu obecnej kapliczki z figurą Matki Bożej z Lourdes, stała inna , ufundowana w 1928 r., przez rodzinę Nau . Była to jedyna we wsi rodzina niemiecka, wyznania katolickiego. Gdy wybuchła II wojna światowa, figurkę ukryto w zaroślach znajdującego się tam ogrodu, gdzie przeleżała do roku 1981. Wtedy to przesunięto figurę na przód ogrodu. W 2002 r. kapliczka została odnowiona przez mieszkańców wsi. Została też otoczona metalowym, ozdobnym ogrodzeniem. Ostatniej renowacji kapliczki podjęli się Teresa i Władysław Myrdowie. W 2015 r. roku firma kamieniarska podjęła się rekonstrukcji figury Matki Bożej, będącej w bardzo złym stanie. Dnia 22 grudnia tego roku, uroczyście przeniesiona została do kaplicy przedpogrzebowej w Wielkim Garcu. Stoi tam do dziś. W miejsce przeniesionej figury stanęła nowa, ufundowana przez Władysława i Teresę Myrdów.

Kapliczka jest trójkondygnacyjna. Podstawę stanowi postument, zbudowany z kamieni. Taki sam styl mają elementy murowanego ogrodzenia. W środkowej części umieszczona została figura Matki Boskiej. Trzecią część stanowi daszek, na którym znajduje się metalowy krzyż.

Wykonany daszek nawiązuje do architektury Podhala, skąd pochodzi rodzina Myrdów. Wykonał go brat pani Teresy, Józef Nykaza.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/6KXJDXLibe6SQpaYA[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZ29vZ2xlLmNvbSUyRm1hcHMlMkZlbWJlZCUzRnBiJTNEJTIxMW0xOCUyMTFtMTIlMjExbTMlMjExZDU2OTMuNjEzMzEyNzYzMDI1NSUyMTJkMTguNzcyOTkwMTYzNTg0NzElMjEzZDUzLjk0NTYyNDc3Nzg0MjIwNSUyMTJtMyUyMTFmMCUyMTJmMCUyMTNmMCUyMTNtMiUyMTFpMTAyNCUyMTJpNzY4JTIxNGYxMy4xJTIxM20zJTIxMW0yJTIxMXMweDQ3MDJhMWU5Y2I2N2MyOGQlMjUzQTB4NjNlMWFkYzFiZjYyNjMzMSUyMTJzV2llbGtpJTI1MjBHYXJjJTIxNWUwJTIxM20yJTIxMXNwbCUyMTJzcGwlMjE0djE1ODg2OTA1NjU5NTQlMjE1bTIlMjExc3BsJTIxMnNwbCUyMiUyMHdpZHRoJTNEJTIyNjAwJTIyJTIwaGVpZ2h0JTNEJTIyNDUwJTIyJTIwZnJhbWVib3JkZXIlM0QlMjIwJTIyJTIwc3R5bGUlM0QlMjJib3JkZXIlM0EwJTNCJTIyJTIwYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuJTNEJTIyJTIyJTIwYXJpYS1oaWRkZW4lM0QlMjJmYWxzZSUyMiUyMHRhYmluZGV4JTNEJTIyMCUyMiUzRSUzQyUyRmlmcmFtZSUzRQ==” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.