Gabriela Kalinowska-Czakon

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14299″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”In memorian – Jerzy Kamiński”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Gabriela Kalinowska-Czakon” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]In memorian

Jerzy Kamiński, stary Kociewiak, jak o sobie mówił sam i jego adres mailowy…

W Barłożnie, na Kociewiu co kilkadziesiąt metrów można spotkać świadectwa wiary. W takiej wsi mieszkał Pan Jerzy Kamiński ludowy artysta rzeźbiarz. Prawie co roku brał udział w prawie 30 imprezach kulturalnych, plenerowych promując Kociewie. Świat przedstawiony w rzeźbach pana Jerzego w znakomitej części dotyczy religii.

Pan Jerzy był również na plenerach nauczycielem i opiekunem dla innych twórców. Dodatkowo swym humorem i kociewską gwarą przyciągał do siebie coraz to nowych pasjonatów kultury. Bardzo często współpracował z Gminą Skórcz w przygotowaniu wystaw twórców regionalnych. Można wspomnieć, że dzięki serdeczności, charyzmie i ciężkiej pracy otrzymywał wiele nagród, dyplomów, podziękowań za pracę i wsparcie lokalnych promotorów Kociewia. Był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Mnie pozostawił kapliczkę z Matką Boską Zielną i Anioła, który ma nas strzec od wszelkiego złego, by było tylko zdrowie i szczęście, jak powiedział. Niestety, pan Jerzy nic już nie wyrzeźbi. W niedzielę 6 listopada 2016 r. , około godziny 12 odszedł… Długo zmagał się z ciężką chorobą, której nie zdołał pokonać. Odszedł człowiek wielkiego formatu. Swoją działalnością twórczą zaskarbił sobie szacunek i uznanie społeczeństwa. Jego liczne kapliczki przydrożne i wiele innych dzieł to świadectwa umiłowania kultury i sztuki ludowej Kociewia.

Tym zdjęciem pana Jerzego, z wyrzeźbioną przez niego, dla mojego męża, Matką Boską Zielną i podobną (po prawej stronie kolażu), która znajduje się przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipiej Górze chciałam złożyć głęboki ukłon w stronę ziemi kociewskiej, która wydaje na świat takich artystów.

https://gabi-ostatniaprosta.blogspot.com/2013/04/pan-jerzy-kaminski-artysta-ludowy-z.html
http://kociewiacy.pl/gminy/skorcz_gmina/archiwum/Artykul52-mode=thread-order0-threshold0.html[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.789663, 18.656728[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.