Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13267″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Stanisławie – św. Marek Ewangelista”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Adam Murawski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Kapliczka, której patronuje Święty Marek Ewangelista w Stanisławiu ma swój rodowód z końca XIX w. Wówczas to właściciel tutejszego majątku ziemskiego Niemiec, Georg Link zbudował w 1887 r. w centrum wsi okazałą kapliczkę w stylu neogotyckim. Jej centralna część tanowi rodzaj ołtarza po którego bokach znajdują się okrągłe kolumny połączone u góry łukiem. Jego wnętrze wypełnia mozaikowa płyta przedstawiająca postać Świętego Marka Ewangelisty.

Ów święty autor najstarszej i zarazem najkrótszej Ewangelii, patron między innymi pisarzy i murarzy przedstawiony jest w stroju arcybiskupa, w lewej dłoni trzyma otwartą księgę Ewangelii. U jego prawego boku siedzi podparty na dwóch przednich łapach lew. W podstawie kapliczki na której wsparte są kolumny i umieszczona jest płyta mozaikowa wykonana jest płytka nisza w której na białym tle wyryto napis:

S. Marce ora pronobis !

w czarnym kolorze. Kapliczka ogrodzona jest niskim murkiem z czerwonej cegły na planie kwadratu. Na nim ustawiono 10 betonowych słupków, pomiędzy które wstawiono przęsła wykonane ze stali kutej tworzące ogrodzenie. Ciekawa historia kapliczki związana jest z okresem II wojny światowej. Wydawało się, że los kapliczki jest przesądzony, znając poczynania niemieckiego okupanta do innych tego typu obiektów sakralnych.

Jednak dzięki synowi fundatora G. Linka, o imieniu również Georg kapliczka przetrwała do naszych czasów w stanie nienaruszonym. Wystawił on wartowników, którzy dniem i nocą pilnowali jej przed zniszczeniem. Po wojnie opiekę nad kapliczką przejęli mieszkańcy wsi Stanisławie.

Rokrocznie w święto patrona kapliczki, św. Marka w kościele p.w. Świętej Trójcy w Lubiszewie odbywa się uroczysta msza św. w intencji ludzi pracujących na roli i o pomyślne zbiory. Po niej rusza procesja błagalna, podczas której święci się pola i ogrody. Pątnicy zatrzymują się wówczas przed kapliczką w Stanisławiu oddając cześć jej patronowi Świętemu Markowi Ewangeliście.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

54.092764, 18.709209[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.