Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13165″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka i krzyż w Małym Garcu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Adam Murawski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]W Małym Garcu, gmina Subkowy znajdziemy ciekawą pod względem architektonicznym kapliczkę. Znajduje się ona na zielonym, trójkątnym skwerze w rozwidleniu dróg z Małego Garca do Wielkiej Słońcy i wsi Rybaki. Obok niej znajduje się krzyż przydrożny. Jego rodowód jest znacznie starszy od kapliczki.

Był pierwszym symbolem kościoła katolickiego w tej wsi. Ten pierwszy dębowy krzyż wykonali wspólnie Antoni Keizer, kołodziej i Jan Radtke, kowal. Mimo, że był wykonany z twardego drewna, to i on z upływem czasu spróchniał. Podczas wykopywania jego resztek znaleziono w ziemi butelkę z aktem erekcyjnym. W nim napisano:

Krzyż ufundowany przez mieszkańców tejże gromady i proboszcza parafii Subkowy.

Trochę szkoda, że nie umieszczono w tekście dokładnej daty jego poświęcenia.

Mieszkańcy wsi ufundowali nowy 6-ścio metrowy krzyż. Wykonał go Gerard Kalkowski, stolarz ze wsi Subkowy. Wówczas to obok krzyża wzniesiono kapliczkę, jej patronką jest Matka Boża Niepokalanego Poczęcia. Figurę ufundowała rodzina Brzezińskich, chcąc upamiętnić rok zmarłej nagle ich 15-letniej córki Eweliny.

Dnia 15.06.1993 r. kapliczka wraz z nowym krzyżem została uroczyście poświęcona przez ordynariusza diecezji pelplińskiej, ks. bp. prof. dr hab. Jana Bernarda Szlagę w asyście ks. prałata Stanisława Cieniewicza, ówczesnego dziekana dekanatu tczewskiego oraz ks. kanonika Feliksa Kameckiego, proboszcza parafii p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Subkowach.

W uroczystości poświęcenia kapliczki wzięła udział liczna rzesza mieszkańców z okolicznych wsi.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.973210, 18.815708[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.