Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12941″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Rzeżęcin”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Adam Murawski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Jadąc z Nowej Cerkwi do Gąsiorek przy wjeździe do wsi Rzeżęcin, z prawej strony drogi nr 641 naprzeciwko gospodarstwa rodziny Kurowskich stoi murowana, trójkondygnacyjna kapliczka. Jej początki sięgają 1894 r. taka bowiem data widnieje w górnej części środkowego, ceglanego cokołu.

Według najstarszych przekazów wcześniej w tym miejscu stał stary, chylący się ku upadkowi, drewniany krzyż. Kapliczkę zbudował w dowód wdzięczności oraz opiekę w czasie nauki zawodu murarskiego w Bydgoszczy mieszkaniec Rzeżęcina, Jan Aleksander Kurowski. To on, wspólne z ówczesnym proboszczem parafii p.w Wniebowzięcia NMP w Nowej Cerkwi ufundował i zakupił figury Najświętszej Marii Panny i św. Józefa które umieszczono we wnętrzu kapliczki. Po jej bokach posadzono dwa drzewa, lipy. W okresie okupacji niemieckiej figury z kapliczki były bezpiecznie ukryte przez rodzinę Kurowskich, a sama kapliczka szczęśliwie uniknęła zniszczenia w czasie trwania wojny.

W minionym okresie wiele razy była odnawiana i poddawana działaniom konserwatorskim, te ważniejsze daty to 1976 i 1994 rok. Ostatnie takie prace miały miejsce w 2019 r. Dnia 10 listopada 2019 r. ks. kanonik Stanisław Borzyszkowski, proboszcz w parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Nowej Cerkwi uroczyście poświęcił odnowioną kapliczkę.

W tych uroczystościach wziął udział m.in. Piotr Laniecki, wójt gminy Morzeszczyn i Mirosław Chyła, burmistrz miasta Pelplina oraz liczni mieszkańcy wsi. Obecnie w kapliczce znajdują się figury Najświętszego Serca Pana Jezusa, w niszy górnej części cokołu oraz Matki Bożej z Lourdes, w środkowej części cokołu.

Ciekawostką z dawnych lat jest zawieszony z boku, w górnej części kapliczki niewielki dzwon, sygnaturka. Osłonięty od góry dwuspadowym daszkiem zwieńczonym metalowym krzyżem. Tak jak dawniej, tak i teraz używany jest podczas starego rytuału odprowadzania zmarłych na cmentarz oraz pełni funkcje ostrzegawcze w razie pożaru lub innych klęsk żywiołowych.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.836408, 18.658952[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.