Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12938″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Czarna Woda”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Adam Murawski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Kapliczka Matki Bożej Królowej Pokoju w Czarnej Wodzie znajduje się przy drodze nr 22, przy skręcie w ul. Długą. Fundatorami tej kapliczki są Franciszka i Antoni Drewek. Powstała w 1945 r. jako wotum dziękczynne za szczęśliwy powrót z II wojny światowej pana Antoniego.

Ten syn kociewskiej ziemi został przez niemieckiego okupanta wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec. Ciężka, wręcz niewolnicza prac sprawiła, że podupadł na zdrowiu, zaczął poważnie chorować. Dzięki żarliwej modlitwie do Matki Bożej i pomocy dobrych ludzi przeżył wojnę i powrócił szczęśliwie do swojego rodzinnego domu, do swojej wsi. Wtedy, wspólnie z żoną postanowili podziękować Matce Bożej za dar przeżycia okropieństw II wojny światowej. Postanowili zbudować kapliczkę.

Wykonał ją kamieniarz z Wiela w powiecie kościerskim. Według starych przekazów za wzór ręki Matki Bożej posłużyła mu ręka Anny Drewek, córki Franciszki i Antoniego.

Kapliczkę poświecił w ostatnią niedzielę października 1945 r. ks. Jan Osowski, ówczesny proboszcz parafii Łąg p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.842623, 18.095495[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
misisterstwo klimatu i Środowska
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.