Krzyż przydrożny w Piasecznie
Ciekawa jest historia przydrożnego krzyża usytuowanego w Piasecznie (gmina Gniew, powiat tczewski) przy skrzyżowaniu dróg z Piaseczna do Gogolewa i Piaseckiego Pola.
Krzyż metalowy z figurą Chrystusa, ustawiony jest na postumencie z datą 1886 r. W tym roku został wybudowany dla ochrony wsi przed chorobami i nieszczęściami. Stanowi przykład solidnego rzemiosła kowalskiego prawdopodobnie jednego z okolicznych rzemieślników. Podczas okupacji został zburzony przez Niemców w 1941 r. Metalowy krzyż przewieziono do Fabryki Maszyn i Odlewni Papendick w Gniewie, w celu przetopienia go. Tam w tajemnicy ukryli go polscy pracownicy.
Po wojnie umieszczono krzyż w dawnym miejscu na nowym cokole. Co roku, w dniu 8 września zatrzymują się tutaj na wspólnej modlitwie uczestnicy pieszej pielgrzymki z Pelplina udający się do Sanktuarium Matki Bożej Piaseckiej w Piasecznie. Od tego roku dzięki inicjatywie Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie przy tym krzyżu ustawiona jest tablica z fragmentami homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II w trakcie mszy św. na ówczesnej Biskupiej Górze w dniu 6.06.1999 r.
Przy pomocy smartfona z dostępem do Internetu oraz QR kodu, który umieszczony jest na tablicy możliwe jest wysłuchanie słów Ojca Świętego, tam w terenie. Może być to ten jeden fragment albo całe nagranie z 1999 r. Piasecki przydrożny krzyż jest 13 przystankiem szlaku turystycznego z Pelplina do Piaseczna (około 19 km.) i jeden z elementów szerszego programu nazwanego Sacrum dla profanum. To zamysł zakładający udostępnienie zabytków sakralnych turystom oraz stworzenie systemu administracji informacją turystyczną o nich. W efekcie stworzenie produktu turystycznego na bazie atrakcji i sakralnych walorów pięknego regionu Kociewia.