Wspieraj rozwój kultury, sztuki i edukacji. Zostań naszym darczyńcą
Adam Murawski
Gorzędziej, mała wieś kociewska w gminie Subkowy, w powiecie tczewskim. To tutaj w 997 r. prawdopodobnie miał zatrzymać się św. Wojciech odprawiając w tym miejscu nabożeństwo podczas swej wielkiej wyprawy misyjnej na terytorium Prus. Mało znany jest również fakt, że w 1287 r. Gorzędziej uzyskał z nadania biskupa płockiego Tomasza prawa miejskie na prawie magdeburskim. Prawo to po roku potwierdził książę pomorski Mściwoj II. Po 25 latach, w 1312 r. Krzyżacy wykupili to miasteczko i odebrali mu prawa miejskie zahamowując dalszy jego rozwój.
Od prawie 200 lat przy dzisiejszej ul. Tczewskiej (przy wyjeździe ze wsi do Małej Słońcy) znajduje się kapliczka, której patronką przez wiele lat była Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus. Dokładna data powstania kapliczki, jak również i intencji oraz fundatorów nie jest znana. Tak, jak większość tego typu obiektów sztuki sakralnej jej tragiczne losy przypadły na okres II wojny światowej. Wówczas to kilku okolicznych Niemców chciało ją doszczętne zburzyć. Jeden z nich, niejaki Rudolf słynący z pijackich burd wielokrotnie strzelał do figury Matki Bożej. Udało mu się odstrzelić główkę Dzieciątku Jezus.
Po zakończeniu wojny dzięki zaangażowaniu okolicznych mieszkańców kapliczkę naprawiono. Prawdziwy blask otrzymała jednak w latach 1970 – 1991, kiedy proboszczem miejscowej parafii p.w. św. Wojciecha został ks. Leon Meger. On to przykładał wielką wagę do tego uświęconego przystanku modlitwy. Wówczas to kapliczka została generalnie odnowiona, oszklona została nisza w której znajduje się Matka Boża. Wokół kapliczki założono niewielki ogród w którym zasadzono róże i krzewy różnych gatunków iglaków. Teren ogrodzono niskim metalowym płotkiem.
Ostatnią renowację kapliczka przechodziła w na początku XXI wieku. Wówczas to prawdopodobnie miejsce Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus zajęła figura Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, która teraz patronuje tej kapliczce.