Nieznana kapliczka w Wielgłowach
Jadąc drogą nr 230 z Wielgłowy do Brzuść, warto skręcić w drogę na Płaczewo, nie tylko do znajdującej się tam Stajni Wieniawa – Rekreacja w siodle, ale również dlatego, aby zobaczyć piękną starą XVIII wieczną kapliczkę. Stoi na skraju lasu przy polnej drodze, wśród pól obsianych rzepakiem. Ma formę słupową, trójkondygnacyjną zakończoną czterospadowym daszkiem na szczycie którego przymocowano metalowy krzyż z Chrystusem Ukrzyżowanym, a pod nim umieszczono czaszkę z piszczelami.
Ten symbol jest dość stary, a pojawia się najczęściej w starożytnych chrześcijańskich katakumbach. Niektórzy uważają, że przedstawia Chrystusa pokonującego śmierć, inni uważają to za symbol Golgoty. Kapliczka była zapewne zbudowana z czerwonej cegły, go końca nie wiadomo w jakim okresie została otynkowana i wykończona tzw. barankiem. W jej górnej części cokołu znajduje się otwarta nisza, a w niej obecnie figura Matki Bożej z Lourdes.
Nie wiadomo, od kiedy patronuje tej kapliczce. Płytkie nisze w dolnej i środkowej części cokołu mogą sugerować, że w przeszłości znajdowały się jakieś tablice z inskrypcjami czy może także krzyż w jej środkowej części.