Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11892″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż przydrożny w Rzymie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Adam Murawski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Rzym to kolonia wsi Jaźwiska w gminie Gniew, w powiecie tczewskim. Na Kociewiu, jak i zapewne w całej Polsce nie brakuje dziwnych nazw miejscowości. Jednak chyba najwięcej, do tego owianych ciekawymi legendami znajduje się w gminie Gniew. Okoliczni mieszkańcy mówią, że Betlejem, Rzym i Trzy Króle to nazwy, które nadał w XIX wieku ksiądz, który chodząc po kolędzie nie potrafił odróżnić ciągle nienazwanych osad, więc zidentyfikował je z biblijnym nazewnictwem.

Krzyż przydrożny w Rzymie znajduje się na rozstaju polnych dróg w pobliżu gospodarstwa rolnego rodziny Czajów. Pierwszy krzyż był drewniany, wzniesiony w 1946 r. przez Józefa Czaję jako swoiste wotum dziękczynne za przeżycie i szczęśliwy powrót z II wojny światowej. Po wielu latach drewniany krzyż spróchniał, a jego miejsce zajął metalowy.

Dużo mniejszych rozmiarów krzyż wykonany z tzw. dwuteownika ustawiony jest na betonowym postumencie na planie kwadratu obłożonym kafelkami. Na tym krzyżu umieszczona jest ta sama pasyjka, która wisiała od 1946 r. na drewnianym krzyżu. Osłania ją metalowy, dwuspadowy daszek od którego rozchodzą się promienie, po trzy z każdej strony. Od frontowej strony cokołu w ramce umieszczono datę 1946. Teren wokół krzyża wyłożono kostką z polbruku.

Swoistego, ciepłego klimatu dodają posadzonych wokół niego kilka świerków oraz tui. Opiekę nad tą kociewską Bożą Męką sprawuje rodzina pana Józefa Czai.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.782466, 18.811745[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.