Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11874″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Św. Tekla w Piasecznie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Adam Murawski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]We wsi Piaseczno przy obecnej ul. Kasztanowej znajduje się kapliczka św. Tekli. Ta święta patronuje umierającym oraz cierpiącym na choroby oczu. Jest również orędowniczką przed wężami i dzikimi zwierzętami oraz w czasie pożarów i zarazy. W moim mniemaniu występuje bardzo rzadko jako patronka, nie tylko w kociewskich kapliczkach przydrożnych, ale śmiało rzecz można i w całej Polsce.

Kapliczka została postawiona prawdopodobnie w 1906 r. o czym może świadczyć taka data wyryta na inskrypcji umieszczonej na dolnej części cokołu. Kapliczka przetrwała w nienaruszonym stanie do września 1939 r. Wówczas została doszczętnie zniszczona przez niemieckiego okupanta. Figurę św. Tekli uratowała Leokadia Lorbiecka, która pod osłoną nocy ukryła ją w swoim domu przed hitlerowcami. Tam przeleżała, aż do wyzwolenia. Po wojnie w okresie niesprzyjających politycznie czasach znalazła godne miejsce w domu Leokadii i Juliana Lorbieckich, gdzie stała aż do 1991 r. Wówczas to Tadeusz, syn państwa Lorbieckich postanowił, aby św. Tekla wróciła na swoje miejsce, do kapliczki. To właśnie według pomysłu Tadeusza Lorbieckiego grudziądzki architekt, Ryszard Kaczor wykonał projekt kapliczki oraz samodzielnie odnowił figurę św. Tekli.

W odbudowę kapliczki włączyli się również czynnie inni mieszkańcy Piaseczna. Dnia 27.07.1991 r. figura św. Tekli stanęła w nowej kapliczce, a uroczystego jej poświęcenia dokonał w tym dniu ks. dr Kazimierz Myszkowski, proboszcz miejscowej parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Piasecznie.

Kapliczka ma kształt cokołu wykonanego z cegieł na którym umieszczony jest oszklony z czterech stron prostopadłościan wewnątrz którego znajduje się figura św. Tekli u stóp której z lewej strony znajduje się głowa lwa. Całość zwieńcza czterospadowy daszek na którego szczycie zamocowano metalową chorągiewkę z datą 1906 oraz ażurowo wykonanym krzyżem. W środkowej części cokołu, od przodu przykręcona jest tablica z napisem

ŚWIĘTA TEKLO MÓDL SIĘ ZA NAMI 1906 • 1939 • 1991.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.800089, 18.771876[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.