Św. Tekla w Piasecznie
We wsi Piaseczno przy obecnej ul. Kasztanowej znajduje się kapliczka św. Tekli. Ta święta patronuje umierającym oraz cierpiącym na choroby oczu. Jest również orędowniczką przed wężami i dzikimi zwierzętami oraz w czasie pożarów i zarazy. W moim mniemaniu występuje bardzo rzadko jako patronka, nie tylko w kociewskich kapliczkach przydrożnych, ale śmiało rzecz można i w całej Polsce.
Kapliczka została postawiona prawdopodobnie w 1906 r. o czym może świadczyć taka data wyryta na inskrypcji umieszczonej na dolnej części cokołu. Kapliczka przetrwała w nienaruszonym stanie do września 1939 r. Wówczas została doszczętnie zniszczona przez niemieckiego okupanta. Figurę św. Tekli uratowała Leokadia Lorbiecka, która pod osłoną nocy ukryła ją w swoim domu przed hitlerowcami. Tam przeleżała, aż do wyzwolenia. Po wojnie w okresie niesprzyjających politycznie czasach znalazła godne miejsce w domu Leokadii i Juliana Lorbieckich, gdzie stała aż do 1991 r. Wówczas to Tadeusz, syn państwa Lorbieckich postanowił, aby św. Tekla wróciła na swoje miejsce, do kapliczki. To właśnie według pomysłu Tadeusza Lorbieckiego grudziądzki architekt, Ryszard Kaczor wykonał projekt kapliczki oraz samodzielnie odnowił figurę św. Tekli.
W odbudowę kapliczki włączyli się również czynnie inni mieszkańcy Piaseczna. Dnia 27.07.1991 r. figura św. Tekli stanęła w nowej kapliczce, a uroczystego jej poświęcenia dokonał w tym dniu ks. dr Kazimierz Myszkowski, proboszcz miejscowej parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Piasecznie.
Kapliczka ma kształt cokołu wykonanego z cegieł na którym umieszczony jest oszklony z czterech stron prostopadłościan wewnątrz którego znajduje się figura św. Tekli u stóp której z lewej strony znajduje się głowa lwa. Całość zwieńcza czterospadowy daszek na którego szczycie zamocowano metalową chorągiewkę z datą 1906 oraz ażurowo wykonanym krzyżem. W środkowej części cokołu, od przodu przykręcona jest tablica z napisem
ŚWIĘTA TEKLO MÓDL SIĘ ZA NAMI 1906 • 1939 • 1991.