Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11157″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Św. Wojciech w Nowem „][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Adam Murawski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Miasteczko Nowe w powiecie Świecie nad Wisłą położone jest na wysokim wzgórzu u stóp którego płynie królowa polskich rzek, Wisła. Z centrum miasta w jej kierunku, na nadwiślańskie błonia prowadzi ulica Wiślana. Zwana też przez miejscowych Rybacką.

W połowie drogi, przy posesji Wiślana nr 7 stoi kapliczka Św. Wojciecha. Był on uważany za miejscowych, za patrona tych ziem, jak i wszystkich rybaków. Często wspominano jego pielgrzymowanie przez te tereny w 997 r. do ziemi zamieszkiwanej przez Prusów i Jego męczeńską śmierć w Świętym Gaju. Nie dziwi więc fakt, że od wieków mieszkańcy Nowego leżącego nad Wisłą, trudniąc się rybołówstwem postanowili wznieść kapliczkę ku czci właśnie tego świętego. Postawili ją w 1912 r. Niestety, jak większość tego typu obiektów sakralnych została ona zniszczona przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. Odbudowana została po wojnie w tym samym miejscu przez przewoźnika Pawła Witkowskiego.

Ma postać trójczłonowej kolumny. Dolna jej część została wykonana z kamienia ciosanego na którym umieszczono napis:

Św. Wojciechu Patronie rybaków strzeż nas.

Poniżej mała tabliczka z datą poświęcenia, dnia 19.10.1947 r. Na kamieniach ustawiony jest środkowy element cokołu, a na nim miniatura łodzi rybackiej i metalowa kotwica. Górna część cokołu, to cztery betonowe, okrągłe kolumny na których spoczywa dach kapliczki w kształcie zaokrąglonej kopuły zwieńczonej na górze krzyżem. Między kolumnami wstawiona jest figura Św. Wojciecha trzymającego w ręku jeden ze swych atrybutów w postaci wiosła. W ikonografii ten święty przedstawiany jest przeważnie w stroju biskupa, w paliuszu, z pastorałem, ale również z księgą, orłem, włócznią od której rzekomo miał zginąć czy właśnie wiosłem.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.646918, 18.731221[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.