Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11154″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Przedmieścia Nowego”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Adam Murawski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Wyjeżdżając z Nowego drogą nr 91 w kierunku Koloni Ostrowickiej z prawej strony drogi stoi słupowa, trójkondygnacyjna kapliczka poświęcona Matce Bożej Niepokalanego Poczęcia. Jej figurę ustawiono w górnej części cokołu, w oszklonej z trzech stron niszy, zakończonej od góry ostrym łukiem. W dolnej części cokołu w płytkiej, prostokątnej niszy wyryto napis:

O MARYJO BEZ GRZECHU POCZĘTA, MÓDL SIĘ ZA NAMI.

W środkowej części kapliczki umieszczono z przodu okrągły ornament z krzyżem. Ażurowy, metalowy krzyż znajduje się również na szczycie czterospadowego daszku pokrytego dachówką zwieńczającego górną część cokołu. Wokół kapliczki znajduje się wysoki żywopłot, sosna i trzy duże drzewa liściaste. Według najstarszych mieszkańców Nowego kapliczka stała tam jeszcze w okresie międzywojennym na skraju ziemskiego majątku. W okresie II wojny światowej zniszczona przez niemieckiego okupanta. Po wojnie w tym samym mieszkańcy Nowego odbudowali nową kapliczkę, która stała w czasach PRL-u przy ówczesnych PGR-ach.

Dzisiaj stoi na tle rozległych łąk jako symbol wiary naszych ojców.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.661381, 18.724917[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.