Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11036″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Swarożyn – kapliczka Matki Bożej Fatimskiej”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Adam Murawski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Swarożyn – kapliczka Matki Bożej Fatimskiej. Kapliczka znajduje się w centrum wsi przy drodze krajowej nr 22, w miejscu skrzyżowania z ul. Piastowską.

Poświęcona w 1999 r. przez ówczesnego proboszcza parafii p.w. Św. Andrzeja Boboli w Swarożynie, księdza Edmunda Kullasa. Powstała inicjatywy w/w proboszcza oraz samorządu gminy Swarożyn. To właśnie ona przekazała wraz z Radą Sołecką środki finansowe na jej budowę. Jednym z najbardziej zaangażowanych w budowę kapliczki był miejscowy radny, pan Stanisław Ciopka. Projektantem tej kapliczki jest inż. Przemysław Baniecki z Tczewa.

Kapliczka na formę dwukondygnacyjnej kolumny wymurowanej z czerwonej cegły, zakończonej czterospadowym daszkiem pokrytym dachówką, zwieńczonym metalowym krzyżem. Przy budowie podstawy cokołu wykorzystano oprócz czerwonej cegły, ciosane kamienie polne. W głównej, oszklonej z czterech stron niszy umieszczono figurę Matki Bożej Fatimskiej. Pod nią znajduje się mała, płytka, półokrągła nisza w której ustawiane są znicze oraz kwiaty.

Mały placyk przed kapliczką wyłożony różnokolorową kostką z polbruku. Przed samą kapliczką ustawiona duża misa w której w okresie letnim posadzone są kolorowe kwiaty jednoroczne. Zaś po jej bokach rosną duże tuje. W każdym miesiącu roku, dnia 13-go pod kapliczką kończą się „uroczystości fatimskie”. Po zakończeniu mszy św. w miejscowym kościele dociera tutaj procesja wiernych.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

54.037558, 18.664425[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.