Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14224″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Brzuśce – MB z Lourdes”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Adam Murawski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Na skraju wsi Brzuśce, przy ul. Milenijnej 43 od 1892 r. stoi wysoka, ceglana kapliczka. Powstała z inicjatywy rodziny Barganowskich, która zamieszkiwała w tej wsi od wielu pokoleń.

Ta smukła, dwukondygnacyjna, murowana z czerwonej cegły kapliczka zwieńczona jest ośmiospadowym daszkiem na szczycie którego przymocowano wysoki, metalowy krzyż. Do niego przymocowana jest metalowa gołębica (synogarlica) w której wycięto ażurowo rok jej budowy tj. 1892. W górnej części ceglanego cokołu znajduje się oszklona z czterech stron nisza w której ustawiona jest figura Matki Bożej z Lourdes.

Z chwilą wybuchu II wojny światowej w obawie przed zniszczeniem figurki przez hitlerowskiego okupanta mieszkanka wsi Brzuśce pan Łucja Freitag ukryła ją. Cierpliwie czekała na wyzwolenie. Po zakończeniu wojny zięć pani Łucji, Józef Rajewski odnowił kapliczkę, oszklił jej niszę i uporządkował cały teren wokół niej. Wykonał drewniane ogrodzenie na planie kwadratu. Figurka Matki Bożej mogła spokojnie wrócić na swe dawne miejsce w kapliczce.

W 1992 r. została ona ponownie odnowiona, wymalowana, uzupełniono pokrycie daszku i wykonano nowy wieńczący ją krzyż.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

54.010520, 18.728247[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.