Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14221″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Brzuśce – Najświętsze Serce Pana Jezusa”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Adam Murawski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Na skraju wsi Brzuśce, przy skrzyżowaniu ulic Sportowej, Pielgrzymów i Milenijnej stoi wysoka, trójkondygnacyjna przydrożna kapliczka murowana z czerwonej cegły. Nie znana jest dokładna data jej powstania, ani nazwiska fundatorów. Według przekazów najstarszych mieszkańców parafii zbudowano ją prawdopodobnie na początku XX wieku.

W dolnej części cokołu na każdej ze ścian w ceglanych wgłębieniach są wymalowane ozdobne krzyże. W środkowej części, w oszklonej z czterech stron niszy znajduje się figura Najświętszego Serca Pana Jezusa. W górnej części kapliczki znajduje się otwarta z czterech stron nisza. Dziś stoi pusta, do wybuchu II wojny światowej znajdowała się tam figura św. Krzysztofa – patrona między innymi: podróżników i pielgrzymów.

Nie wiadomo dokładnie w jakich okolicznościach w okresie okupacji obydwie figury zniknęły z kapliczki. Po wojnie mieszkańcy wsi Brzuśce przystąpili do jej odbudowy, uporządkowano teren wokół niej. Ogrodzenie wokół kapliczki wykonał miejscowy gospodarz Jan Tomecki ze swym synem, Janem. Do nowo oszklonej niszy wstawiono na powrót figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa. Niestety nie udało się odnaleźć drugiej figury św. Krzysztofa. Górna nisza nadal świeci pustką.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

54.003314, 18.726935[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Kociewie logo

Patroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.