Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13892″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Wielgłowy”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Adam Murawski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Od 1945 roku na skraju wsi Wielgłowy przy skrzyżowaniu drogi nr 230 (ul. Pelplińskiej) z ul. Leśną, na skraju lasu stoi kapliczka przydrożna. Stanęła w tym miejscu jako wotum dziękczynne dla Matki Bożej w podziękowaniu za szczęśliwy powrót rodziny Żyłów wywiezionej czasie II wojny światowej na przymusowe roboty do Niemiec.

Jej budowę rozpoczęto już na wiosnę 1945 r. Przewodniczył jej Łukasz Żyła i jego syn Józef. Pomagała im rodzina Marutów i Ćwiklińskich. Kapliczka ma prostą, słupową formę. Zwieńczona jest ośmiospadowym daszkiem na którego szczycie zamocowano mały metalowy krzyż, „pasyjkę” z Jezusem Chrystusem Ukrzyżowanym. W górnej części wykonano małą niszę, z dwóch stron oszkloną w której umieszczono dwie figury. Pierwsza, przedstawia nam Matkę Bożą Różańcową, przed nią stoi o 1/3 mniejsza figurka – pieta, czyli Matka Boża trzymająca na swych kolanach ciało martwego Jezusa Chrystusa. Przywiozła je z Ameryki pani Marianna Żyła.

Uroczystego poświęcenia kapliczki we wrześniu 1945 r. dokonał ks. Brunon Szylicki, ówczesny proboszcz (administrator) parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Subkowach. Rokrocznie w maju przy kapliczce odprawiane są nabożeństwa majowe, a w miesiącu październiku mieszkańcy wsi spotykają się na wspólnym odmawianiu różańca i śpiewaniu pieśni maryjnych.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

54.028558, 18.749728[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZ29vZ2xlLmNvbSUyRm1hcHMlMkZlbWJlZCUzRnBiJTNEJTIxMW0xOCUyMTFtMTIlMjExbTMlMjExZDUwNjIuMzg1NzI0OTQ4NzU1NSUyMTJkMTguNzQzNjMwMzI5NTg0MDM2JTIxM2Q1NC4wMjgyMDA0MjMxMDc0NCUyMTJtMyUyMTFmMCUyMTJmMCUyMTNmMCUyMTNtMiUyMTFpMTAyNCUyMTJpNzY4JTIxNGYxMy4xJTIxM20zJTIxMW0yJTIxMXMweDAlMjUzQTB4MCUyMTJ6TlRUQ3NEQXhKelF5TGpnaVRpQXhPTUt3TkRRbk5Ua3VNQ0pGJTIxNWUwJTIxM20yJTIxMXNwbCUyMTJzcGwlMjE0djE2MDA2NzU3MTU5NjglMjE1bTIlMjExc3BsJTIxMnNwbCUyMiUyMHdpZHRoJTNEJTIyNjAwJTIyJTIwaGVpZ2h0JTNEJTIyNDUwJTIyJTIwZnJhbWVib3JkZXIlM0QlMjIwJTIyJTIwc3R5bGUlM0QlMjJib3JkZXIlM0EwJTNCJTIyJTIwYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuJTNEJTIyJTIyJTIwYXJpYS1oaWRkZW4lM0QlMjJmYWxzZSUyMiUyMHRhYmluZGV4JTNEJTIyMCUyMiUzRSUzQyUyRmlmcmFtZSUzRQ==” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.