Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13889″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Wielka Słońca”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Adam Murawski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Historia kapliczki z figurą Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia z Wielkiej Słońcy, gmina Subkowy datuje się od 2007 r.

Pod względem architektonicznym przypomina nieco egipską piramidę, czyli ostrosłupa prawidłowego o podstawie kwadratowej. Tak właśnie wygląda cokół tej kapliczki zbudowany z kamienia ciosanego. Jego wierzchołek jest ścięty nieco od góry, przymocowano do niego kwadratową, marmurową płytę, która stanowi podstawę. To właśnie na niej ustawiona jest biała figura Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia. Jej fundatorami są państwo E. J. Niedrzwiccy. Dość krótko po poświęceniu kapliczki figurę zdewastowali nieznani sprawcy.

W 2009 r. fundatorzy zakupili i przywieźli nową figurę Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Na frontowej ściance kapliczki przymocowane są trzy marmurowe płyty na których znajdują się patrząc od góry: płyta z wyrytym obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa i napisem:

JEZU UFAM TOBIE

środkowa posiada napis:

ANNO DOMINI, MAJ 2007

zaś na najniższej umieszczono portretowe zdjęcie Świętego Jana Pawła II. Teren wokół kapliczki i ścieżka od ul. Głównej wyłożona jest kostką z polbruku i kamieni polnych. Całość obsadzona zielonymi tujami i innymi iglakami.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.987043, 18.801011[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.