Ryszard Kalinowski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14296″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka Matki Boskiej Leśnej”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Ryszard Kalinowski” size=”h2″][vc_column_text]Figurkę Matki Boskiej Leśnej wstawiłem wewnątrz wiekowego dębu wraz z córką latem 1995 na terenie Nadleśnictwa Choszczno.

Figurka była w naszej rodzinie od lat, a oryginalnie została przywieziona przez bliskich z terenów kresów wschodnich w 1946 roku. Kapliczka powstała w bardzo ciekawym miejscu. W cieniu dorodnych dębów, gdzie 100 lat temu znajdowało się rozległe głazowisko, na które kamienie zwozili okoliczni rolnicy z pól. Rozbijano je przy pomocy świdrów i młotów na mniejsze, a następnie wykorzystywano je do budowy domów, kościołów i dróg.

Dziś został pagórek, który pokrywa bujna trawa i krzewy niezliczonej maści. Z miejscem tym związanych jest kilka miejscowych legend, które wymagałyby osobnego opisu. Figurkę poświęcono w roku 2000. Obecnie jest to coroczny cel wielu pielgrzymek i wycieczek, a myśliwi przy figurce utworzyli Ostoję Zwierzyny Leśnej.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.209139, 15.239444[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.