Kapliczka na Porytowym Wzgórzu
W sercu Lasów Janowskich (pow. Janów Lubelski), na Porytowym Wzgórzu miała miejsce największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. 14 czerwca1944 roku, polscy i radzieccy partyzanci zdołali przedrzeć się przez pierścień przeważających sił niemieckich. Partyzantów było ok. 3 000 a Niemców około 10 razy więcej. Jednak partyzanci dokonali niemożliwego. Wyszli z okrążenia przez co całą hitlerowska akcja przeciwpartyzancka STURMWIND I (WICHER I) legła w gruzach.
Walki w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej upamiętnione są na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie tabliczką Lasy Janowskie i Puszcza Solska 9 – 25. VI. 1944.
Na miejscu bitwy znajduje się cmentarz partyzancki i monumentalny pomnik autorstwa prof. Bronisława Chromego.
I właśnie tam, na jednym z dębów, w pobliżu tego historycznego miejsca, zauważyłem niewielką kapliczkę z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego. Jest całkiem nowa, widoczne są na niej tylko dwie daty: 1944 i 2019. Okazuje się więc, że powstałą dla uczczenia 75. rocznicy Bitwy na Porytowym Wzgórzu. Bitwa ta zwana jest również Bitwą nad Branwią albo Bitwą nad Flisami.
Szukając współczesnych autorów kapliczki dowiedziałem się, że autorem kapliczki jest p. Paweł Dębski z Niska, pasjonat historii tego terenu, świątkarz, autor wielu kapliczek w tym regionie. Natomiast samą rzeźbę Frasobliwego wykonał rzeźbiarz samouk, świątkarz spod Łomży, p. Jan Rogiński.