Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13867″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka na Porytowym Wzgórzu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]W sercu Lasów Janowskich (pow. Janów Lubelski), na Porytowym Wzgórzu miała miejsce największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. 14 czerwca1944 roku, polscy i radzieccy partyzanci zdołali przedrzeć się przez pierścień przeważających sił niemieckich. Partyzantów było ok. 3 000 a Niemców około 10 razy więcej. Jednak partyzanci dokonali niemożliwego. Wyszli z okrążenia przez co całą hitlerowska akcja przeciwpartyzancka STURMWIND I (WICHER I) legła w gruzach.

Walki w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej upamiętnione są na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie tabliczką Lasy Janowskie i Puszcza Solska 9 – 25. VI. 1944.

Na miejscu bitwy znajduje się cmentarz partyzancki i monumentalny pomnik autorstwa prof. Bronisława Chromego.

I właśnie tam, na jednym z dębów, w pobliżu tego historycznego miejsca, zauważyłem niewielką kapliczkę z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego. Jest całkiem nowa, widoczne są na niej tylko dwie daty: 1944 i 2019. Okazuje się więc, że powstałą dla uczczenia 75. rocznicy Bitwy na Porytowym Wzgórzu. Bitwa ta zwana jest również Bitwą nad Branwią albo Bitwą nad Flisami.
Szukając współczesnych autorów kapliczki dowiedziałem się, że autorem kapliczki jest p. Paweł Dębski z Niska, pasjonat historii tego terenu, świątkarz, autor wielu kapliczek w tym regionie. Natomiast samą rzeźbę Frasobliwego wykonał rzeźbiarz samouk, świątkarz spod Łomży, p. Jan Rogiński.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.635961, 22.463570[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.