Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13835″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”W sercu Lasów Janowskich”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]Kapliczka Maryjna z 1860 roku w Momotach Górnych (powiat Janów Lubelski).

Stoi ona przy starym gościńcu Krzeszowskim i jest doskonałym przykładem na to, jak jak pielgrzymi zmierzający do sanktuariów fundowali na swej trasie kapliczki albo krzyże w miejscach odpoczynku. A Gościniec Krzeszowski łączył Janów Lubelski z Krzeszowem nad Wisłą, gdzie był duży rzeczny port towarowy. Gościńcem tym, a trzeba pamiętać, że to było naprawdę serce ogromnej, złączonej puszczy Solskiej i Sandomierskiej, przez stulecia wędrowali pielgrzymi do Janowa Lubelskiego. Tam, w sanktuarium Matki Bożej znajduje się obraz, który od 8 grudnia 1762 roku uznawany jest za cudowny. To wizerunek Madonny zwanej Łaskawą i Różańcową wykonany w połowie XVII wieku na wzór słynnego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie.

I właśnie kopia tego obrazu znajduje się w kapliczce w Momotach Górnych. Namalowany na blasze obraz ma drewniany podkład. Oprócz niego w bocznych wnękach kapliczki znajduje się jeszcze drewniana figura św. Józefa oraz postać Chrystusa na krzyżu.

Są też dwie, porcelanowe figurki aniołków.

Proboszcz parafii p.w. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, ksiądz Kazimierz Sagan, potwierdził w rozmowie ze mną, że data powstania kapliczki to rok 1860 i że ufundowali ją pielgrzymujący do sanktuarium w Janowie Lubelskim.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.596624, 22.422563[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.