Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13660″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Św. jan Nepomucen w sercu lasu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]W sercu Lasów Janowskich, mianowicie we Władysławowie – Cyganach (gmina Dzwola) znajduje się samotna, stara kapliczka. Pomalowana na wyrazisty, niebieski kolor, kryje w sobie piękną, XIX- wieczną figurę św. Jana Nepomucena. Ta drewniana figura należy do najciekawszych w tym regionie pomimo, że ktoś uszkodził jej lewą rękę przez utrącenia całej dłoni. Z pewnością święty dzierżył w niej jeden ze swych atrybutów, krzyż albo kwiat róży, symbol tajemnicy spowiedzi.

Droga, przy której stoi kapliczka, kończy się przy znanym Gościńcu Janowskim albo, patrząc z perspektywy Biłgoraja – Gościńcu Biłgorajskim.

Biorąc pod uwagę bezkres lasów, jakie otaczają to miejsce, śmiało można powiedzieć, że to prawdziwy koniec świata!

Święty Jan Nepomucen w formie drewnianej rzeźby występuje w regionie Lubelszczyzny w około 140 kapliczkach, tylko o kilka mniej niż Chrystus Frasobliwy, dzierżący palmę pierwszeństwa. Zdecydowanie wyprzedza w tym zestawieniu Matkę Bożą i innych świętych patronów.

Św. Jan Nepomucen jest otaczany dużą czcią na Lubelszczyźnie. Kapliczki są systematycznie odnawiane a figury świętego zadbane. Jednak zdarzało się, wprawdzie bardzo rzadko, że mimo wystawienia kapliczki ze świętym Janem, wieś i pola nadal zalewane były podczas powodzi. Wtedy rzeźbę świętego, który zdaniem fundatorów nie wypełnił swej misji, po prostu usuwano z kapliczki. Tak było na przykład we wsi Łazory z powiatu niżańskiego, kiedy jeszcze ta wieś należała do powiatu biłgorajskiego.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.634216, 22.571431[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
misisterstwo klimatu i Środowska
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.