Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13432″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Frasobliwy w sercu lasu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]Wieś Flisy leży w Powiecie Janów Lubelski. Przy historycznym Gościńcu Janowskim zwanym też Biłgorajskim, stoi drewniana, XIX- wieczna, domkowa kapliczka z figurą Chrystusa Frasobliwego. Figurka wykonana jest z gliny, co jest dość rzadkim przypadkiem. Jeszcze dziwniejsze jest to, że figurka otulona jest białą tkaniną, czymś w rodzaju komży. Słyszałem tylko, że taka tradycja kontynuowana jest na tych terenach od dawna.To piękny i bardzo spokojny zakątek w sąsiedztwie Leśniczówki Flisy.

Warto wspomnieć o trakcie, przy którym stoi kapliczka. Historia jest nader ciekawa. Pod koniec XIX w. dziedzic z Janowa zlecił młodemu geodecie wytyczenie gościńca biegnącego przez las. Była wprawdzie inna droga do Biłgoraja ale była ona długa i kręta. Nowa miała być prosta jak linijka i prowadzić od kościoła w Janowie do kościoła w Biłgoraju.Pewien młody acz ambitny geodeta podjął się zadania i wytyczył szlak. Okazało się jednak, że gościniec kończył się ok. 100 m od kościoła w Biłgoraju.

Jak mówi legenda, ambitny geodeta odebrał sobie z tego powodu życie. Pozostał jednak gościniec, biegnący przez serce Lasów Janowskich, prosty jak linijka, co doskonale widać na mapach. Niestety, szeroka niegdyś na 16 metrów droga obecnie nadaje się ponoć tylko do rajdów terenowych.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.661032, 22.490150[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZ29vZ2xlLmNvbSUyRm1hcHMlMkZlbWJlZCUzRnBiJTNEJTIxMW0xOCUyMTFtMTIlMjExbTMlMjExZDY2NzUyLjgwODk3Mjc0MTU4JTIxMmQyMi40MTYwMTcxMzI5MDkzMiUyMTNkNTAuNjY1MzIxNjk0MDE5NzglMjEybTMlMjExZjAlMjEyZjAlMjEzZjAlMjEzbTIlMjExaTEwMjQlMjEyaTc2OCUyMTRmMTMuMSUyMTNtMyUyMTFtMiUyMTFzMHgwJTI1M0EweDAlMjEyek5URENzRE01SnpNNUxqY2lUaUF5TXNLd01qa25NalF1TlNKRiUyMTVlMCUyMTNtMiUyMTFzcGwlMjEyc3BsJTIxNHYxNTk2ODkyNzgzMzMxJTIxNW0yJTIxMXNwbCUyMTJzcGwlMjIlMjB3aWR0aCUzRCUyMjYwMCUyMiUyMGhlaWdodCUzRCUyMjQ1MCUyMiUyMGZyYW1lYm9yZGVyJTNEJTIyMCUyMiUyMHN0eWxlJTNEJTIyYm9yZGVyJTNBMCUzQiUyMiUyMGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbiUzRCUyMiUyMiUyMGFyaWEtaGlkZGVuJTNEJTIyZmFsc2UlMjIlMjB0YWJpbmRleCUzRCUyMjAlMjIlM0UlM0MlMkZpZnJhbWUlM0U=”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.