Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13068″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Biały i czerwony krzyż w lesie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]Lasy Janowskie to ogromny, zwarty obszar leśny na pograniczu Lubelszczyzny i Podkarpacia. W pobliżu Janowa Lubelskiego, Frampola i Biłgoraja a także na terenie samych lasów występuje bardzo duża ilość kapliczek i krzyży. Wszystkie małe obiekty sakralne, te regionalne świątynki, są tutaj nazywane figurami. Tak więc kapliczka to figura, krzyż to figura a figura to… też figura. Wyczytałem gdzieś, że tych figur jest w okolicy ponad 1300. To ogromna ilość. W dodatku figury te, w zależności od miejsca występowania różnią się bardzo wyglądem.

W tym opisie zajmę się dwoma krzyżami stojącymi w lesie, w sercu Lasów Janowskich, w pobliżu wioski Ciosmy. Jest to powiat biłgorajski, więc krzyże są tzw. biłgorajskie czy też biłgorajsko-janowskie.

Są one bardzo wysokie ale poziomą belkę mają krótką. Ramiona krzyża i figura Chrystusa osłonięte są daszkiem, poza tym osłania je tzw. zaplecek, wycięty w charakterystyczny sposób. Całość wieńczy stalowy krzyż, przeważnie misternie, ręcznie odkuty. Na pionowej belce bardzo często znajduje się wyryta inskrypcja. Najczęściej ogólna, typu: Od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie, albo też z prośbą o zdrowie i łaskę dla fundatorów. Niestety, sztuczne kwiaty zamocowane na stałe na krzyżach uniemożliwiają odczytanie intencji donatorów. Krzyże ze zdjęcia stoją w lesie, przy trasie biegnącej z Dąbrowicy w stronę Ciosm. Podaję współrzędne krzyża białego, do czerwonego dojedzie się tą samą drogą, jadąc w kierunku Ciosm.

Oba stanęły tu w 1907 roku i oba zostały odnowione w roku 2006. Jeden z nich to tak zwana biała a drugi to czerwona figura. Zdarza się na tych terenach, że tak maluje się krzyże. Krzyż czerwony wiąże się z jakąś tragiczną historią, z jakąś bitwą albo czyjąś śmiercią a biały stawiany jest w zwyczajowo przyjętym miejscu lub w jakiejś intencji. Każda oryginalna drewniana figura Chrystusa na krzyżach biłgorajsko-janowskich jest inna a ich wygląd niezmiennie zachwyca.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.535244, 22.593382[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZ29vZ2xlLmNvbSUyRm1hcHMlMkZlbWJlZCUzRnBiJTNEJTIxMW0xOCUyMTFtMTIlMjExbTMlMjExZDIxMDg0LjA4MzQyODQzMjM5NyUyMTJkMjIuNTc4NDg5MzkxMzA5MjM3JTIxM2Q1MC41MzUwODc5MzA1MjQwNCUyMTJtMyUyMTFmMCUyMTJmMCUyMTNmMCUyMTNtMiUyMTFpMTAyNCUyMTJpNzY4JTIxNGYxMy4xJTIxM20zJTIxMW0yJTIxMXMweDAlMjUzQTB4MCUyMTJ6TlREQ3NETXlKekEyTGpraVRpQXlNc0t3TXpVbk16WXVNaUpGJTIxNWUwJTIxM20yJTIxMXNwbCUyMTJzcGwlMjE0djE1OTEwNDIzMDM4MjElMjE1bTIlMjExc3BsJTIxMnNwbCUyMiUyMHdpZHRoJTNEJTIyNjAwJTIyJTIwaGVpZ2h0JTNEJTIyNDUwJTIyJTIwZnJhbWVib3JkZXIlM0QlMjIwJTIyJTIwc3R5bGUlM0QlMjJib3JkZXIlM0EwJTNCJTIyJTIwYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuJTNEJTIyJTIyJTIwYXJpYS1oaWRkZW4lM0QlMjJmYWxzZSUyMiUyMHRhYmluZGV4JTNEJTIyMCUyMiUzRSUzQyUyRmlmcmFtZSUzRQ==”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.