Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13038″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż w Kniei”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]W Kniei, opuszczonej wiosce w Lasach Janowskich, stoi XIX-wieczny, drewniany krzyż biłgorajski. Być może pochodzi nawet z czasów powstania styczniowego, gdyż właśnie na terenach uroczyska Knieja ciężkie bitwy toczył oddział pułkownika Leona Czechowskiego. Dla upamiętnienia tych wydarzeń sprzed 157 lat, Nadleśnictwo Biłgoraj postawiło w pobliżu krzyża obelisk . Na stronie www.lublin.lasy.gov.pl przeczytałem, że w Leśnictwie Ciosmy, nad grobami powstańców – ochotników wzniesiony został krzyż zwany „czerwoną figurą”. Wśród ochotników walczących w powstaniu nie brakowało leśników i pracowników leśnych. Wielu z nich poległo w boju albo zostało zesłanych przez Rosjan na Syberię. Stąd pełne zrozumienie dla Nadleśnictwa za inicjatywę uczczenia tego faktu w postaci obelisku i pamiątkowej tablicy.

Wracając do krzyża w Kniei, to udało mi się odczytać inskrypcję wyrytą na pionowej belce. Napis głosi:

BOŻE WSPOMAGAJ OJCZYZNĘ.

To też może świadczyć o dacie postawienia krzyża. Być może czerwona farba dawno już się starła a i sam krzyż został już skrócony bo stoi na betonowej podstawie. Pewnie wcześniej przewrócił się i ktoś go w ten sposób uratował.

Tak w ogóle, krzyże biłgorajskie są bardzo wysokie, trzeba wysoko unosić głowę, żeby dojrzeć rzeźbioną figurę Chrystusa. A każda z tych figur jest niezwykle interesująca. Z czasem, kiedy w pełni rozwiną się gałązki i liście drzew, górna część krzyża jest często niewidoczna. Na tym krzyżu wyraźnie jeszcze widać dodatkowy blaszany daszek nad głową Ukrzyżowanego ale wydaje się, że symbolizuje on koronę cierniową.

W Lasach Janowskich pozostało jeszcze wiele takich i podobnych krzyży ale ten, stojący w ich sercu a na dodatek w uroczysku o nazwie Knieja, zasługuje na szczególną uwagę i opiekę. Obok krzyża i obelisku powstańców styczniowych przebiega czerwony szlak turystyki pieszej a także czerwony, rowerowy Szlak Żurawinowy.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.536766, 22.556623[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.