Kapliczka św. Huberta
Kapliczka św. Huberta zlokalizowana jest na terenie wsi Przyłęk przylegającej do północnych granic Nowego Tomyśla. Znajduje się przy leśnej drodze, kilkadziesiąt metrów od autostrady A2. Pomysł wybudowania kapliczki powstał na zebraniu członków Koła Łowieckiego nr 41 Jeleń w Nowym Tomyślu w 1999 r. by uczcić tym 50. lecie powstania Koła. Pomysłodawcą był Zdzisław Grześkowiak. Po zebraniu odpowiednich środków i uzyskaniu należnych pozwoleń rozpoczęto budowę. Płaskorzeźbę z dębowego drewna wykonał Grzegorz Aplecionka z Barłożnej. Przedstawia ona dorodnego jelenia z krzyżem w wieńcu i postać klęczącego św. Huberta. Pod umieszczoną za szkłem płaskorzeźbą widnieje napis:
Święty Hubert – patron myśliwych
figura ufundowana przez członków Koła Łowieckiego
„Jeleń” w Nowym Tomyślu z okazji 50-lecia powstania koła
15 sierpnia 2000 r.
Poświęcono 26.08.2000 r.
Hubert urodził się w 655 roku w Gaskonii, był potomkiem królewskiego rodu Merowingów. Zamiłowanie do polowania odziedziczył po swoim ojcu. Towarzyszył mu często na łowach. Ponoć w wieku 14 lat uratował mu życie podczas polowania na niedźwiedzia w Pirenejach.
Pełnoletni Hubert udał się na dwór króla Frankonii, gdzie poślubił córkę Pepina z Heristal. Miał z nią syna Floriberta, późniejszego następcę na biskupstwie Liège.
Młody Hubert najwięcej czasu spędzał w lasach, gdzie nieustannie polował; łowiectwo było jego pasją. Niektóre źródła wskazują, że prowadził swobodne, wręcz hulaszcze życie. Tak było do roku 695, kiedy polując w Górach Ardeńskich, nie bacząc na nic, w sam Wielki Piątek napotkał białego jelenia z promieniejącym krzyżem w wieńcu. Miał wtedy usłyszeć głos Stwórcy ostrzegający go przed jego niepohamowaną pasją i nakazujący mu udanie się do Lamberta – biskupa Maastricht – Tongres. Przejęty objawieniem, tak też uczynił. Udał się na służbę bożą do biskupa Lamberta. (…) Po śmierci biskupa Lamberta (zm. ok. 700), z rąk papieża Sergiusza otrzymał sakrę biskupią.(…) (Wikipedia)