Paweł Schreyner

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11546″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka Matki Bożej Królowej Polski”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Paweł Schreyner” size=”h2″][vc_column_text]Na terenie wsi Róża, przy gruntowej drodze do Wytomyśla (kilkaset metrów w kierunku północnym od średniowiecznego krzyża) znajduje się piękna kapliczka Matki Bożej Królowej Polski. Podstawą jest około dwumetrowy cokół na którym posadowiono kolumnę z czerwonej cegły. Na kolumnie znajduje się ładna, oszklona gablota zwieńczona krzyżem. Matka Boża w koronie na głowie na lewej ręce trzyma Dzieciątko z jabłkiem w dłoni, a w prawej dłoni dzierży berło.

Z powstaniem kapliczki wiąże się ciekawa historia, w 1884 roku została ona ufundowana przez Katarzynę Kurowską w akcie skruchy za wcześniej dokonaną kradzież. Drogą tą podążali do Lwówka kupcy żydowscy, w tymże miejscu zatrzymali się na spoczynek i posnęli, sprytna kobieta zakradła się do nich i sierpem poodcinała śpiącym ich sakiewki z pieniędzmi. Później jednak pojawiły się wyrzuty sumienia za popełniony grzech i by go odkupić postanowiła za skradzione pieniądze zbudować w miejscu haniebnego czynu kapliczkę.

Patrząc na to zdarzenie z przymrużeniem oka – to szkoda, że tylko tacy mali, jednorazowi złodzieje potrafią mieć wyrzuty sumienia. I to jakże rzadko…[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/Sm2mZENfv4D2[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.