Paulina Iwanowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13367″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Dąb Maryjny z XIX wieku w Kleszczówce”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Paulina Iwanowska” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Dąb maryjny w Żorach. Mieszkańcy Kleszczówki mają miejsce, które łączy nie tylko tradycje modlitewne, ale również było świadkiem wielu wydarzeń historycznych.

W drugiej połowie XIX wieku młody miejscowy kupiec Alojzy Kentnowski wracał z Mikołowa do domu. Nieopodal Kleszczówki usłyszał niepokojące głosy. Okazało się, że ścigają go zbójcy. Zeskoczył z wozu i zaczął uciekać do lasu, gdzie skrył się na gałęziach dębu. Kentnowski wtedy miał ślubować Matce Boskiej, że jeśli przeżyje, ufunduje w tym miejscu obraz. Szczęśliwie wrócił do miasta, a późniejsze przekazy historyczne mówią jasno, że obraz faktycznie zawisł. Ponoć kupiec wracał codziennie w to miejsce i odmawiał różaniec. Informacje te znaleziono właśnie w tym obrazie. Były ukryte z tyłu za płótnem.

Ciekawostką jest, że twarz Jezusa jest inna niż normalnie. Zazwyczaj w tego typu obrazach mamy Marię z dzieciątkiem, natomiast Jezus na obrazie z Kleszczówki ma twarz dorosłego człowieka. Ponoć tak wyglądał właśnie kupiec Kentnowski. Alojzy Kentnowski był mieszkańcem Żor, a w późniejszym okresie pełnił nawet funkcję radnego miasta. Z tyłu obrazu na Kleszczówce oprócz informacji o jego pochodzeniu znaleziono również wizytówki Kentnowskiego. Odkrywczynią znaleziska była Anna Podkowik, której Kentnowski polecił opiekę nad dębem po swojej śmierci.

W maju odprawiane są przy nim nabożeństwa, a na co dzień, można spotkać tam odmawiające różaniec w różnych intencjach osoby Sam obraz był kilkakrotnie poddawany renowacji. Po raz pierwszy w 1936 roku, kiedy zajął się nim malarz Walenty Długosz, a pieniądze na ten cel ofiarowało 25 mieszkańców i Towarzystwo Polek.

W 1957 roku na renowację złożyło się już 84 mieszkańców, a pracą zajął się malarz z Rybnika – Jan Zając. Kolejne renowacje odbywały się w latach 1972, 1984, 1990 i zawsze inicjatorami tych działań byli członkowie rodziny Anny Podkowik.

W 1997 roku przeprowadzono ostatnią renowację.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.0569326, 18.7206659[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.