Paulina Iwanowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14439″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Matka Boska Licheńska z Gronia”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Paulina Iwanowska” size=”h2″][vc_column_text]Małopolski Szlak Papieski to wędrówka śladami młodego Karola Wojtyły. Góry i wędrówki piesze były mu wyjątkowe. Jak sam podkreślał: Ja z rodu jestem człowiekiem gór. Przemierzał szczyty samotnie, z grupą przyjaciół a czasem jako duszpasterz młodzieży. Nazwę Groń Jana Pawła II otrzymał szczyt dawnej Jaworzyny, położony w pobliżu Leskowca, bezpośrednio nad schroniskiem PTTK. Z Wadowic na Groń Jana Pawła II wiodą znaki niebieskie. Trasę wytyczył jeszcze przed wojną prof. Czesław Panczakiewicz, nauczyciel wadowickiego gimnazjum, do którego uczęszczał Karol Wojtyła.

Taką trasę przeszłam z moimi rodzicami w sierpniową sobotę. Na jednym z leśnych drzew skromna kapliczka, podobna do tych, które na Podlasiu nazywane są tykła – czyli deski przybite do drzewa. Te kapliczki deskowe zwane tykłami wieszano na drzewach bardzo starych, właśnie sosnach, których, jak wierzono, nie można było ścinać. Kto ściął takie drzewo obawiał się, że spotka go nieszczęście ze śmiercią włącznie. Na desce przybity metalowy obrazek z Matką Boską Licheńską. Pod spodem widnieje napis:

Łaskami słynący obraz
Matki Bożej Licheńskiej
Bolesnej Królowej Polski

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

49.7962819, 19.4343519[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.