Paulina Iwanowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13922″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Św. Franciszek na Czarnym Szlaku”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Paulina Iwanowska” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Kapliczka na Czarnym Szlaku

Groń Jana Pawła II razem z pobliskim Leskowcem, tworzą ważny rejon turystyczny. Ruszamy sierpniowym rankiem czarnym szlakiem , który jest najkrótszym sposobem dotarcia na Leskowiec 918 m n.p.m.

Z Wadowic, rodzinnego miasta Jana Pawła II, można wyruszyć na wycieczkę w Beskid Mały. Będąc uczniem wadowickiego gimnazjum, wraz z kolegami z klasy chodził w góry.. Następnie, jako duszpasterz akademicki z krakowskiego kościoła św. Floriana wielokrotnie zabierał tu swoich podopiecznych. Ostatni raz gościł na szczycie, jako kardynał we wspominanym wcześniej 1970 roku, natomiast z pokładu helikoptera w 1999r dane mu było jeszcze raz zobaczyć ulubioną górę. Teraz zapewne patrzy na nas z góry, będąc już naszym Świętym Janem, Pawłem II.
Wybieramy trudniejszy ze szlaków. Na odcinku około 2 km trzeba podejść aż 400 metrów. Co rusz napotykamy na kapliczki związane z naszym wielkim Rodakiem, Janem Pawłem II. To tu z Wadowic, ze swojego rodzinnego miasta wyruszał często na wycieczkę w Beskid Mały, by dotrzeć na wznoszący się ponad miastem szczyt Leskowca.

Chciałam pokazać tę skromną kapliczkę na papieskim szlaku. Zachwyciła mnie swoją prostotą. Postanowiłam fotografować te zebrać kolekcję kapliczek i krzyży na szlaku Beskidów. Są one dowodem głębokiej wiary a także świadectw ofiarności tych, którzy wyrzeźbili i umieścili na szlaku. Ważne jest by przypominać wędrowcom bogactwo sakralne rozsiane na beskidzkich górskich dróżkach.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

49.7963489, 19.4328500[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.