Paulina Iwanowska

„Ja z rodu jestem człowiekiem gór”

Autor: Paulina Iwanowska

Małopolski Szlak Papieski to wędrówka śladami młodego Karola Wojtyły. Góry i wędrówki piesze były mu wyjątkowe. Jak sam podkreślał, Ja z rodu jestem człowiekiem gór. Przemierzał szczyty samotnie, z grupą przyjaciół a czasem jako duszpasterz młodzieży.

Nazwę Groń Jana Pawła II otrzymał szczyt dawnej Jaworzyny, położony w pobliżu Leskowca, bezpośrednio nad schroniskiem PTTK. Z Wadowic na Groń Jana Pawła II wiodą znaki niebieskie. Trasę wytyczył jeszcze przed wojną prof. Czesław Panczakiewicz, nauczyciel wadowickiego gimnazjum, do którego uczęszczał Karol Wojtyła.

Taką trasę przeszłam z moimi rodzicami w sierpniową sobotę. Na jednym z leśnych drzew,na rozdrożu szlaków, niedaleko Przełęczy Władysława Midowicza (miłośnika gór) wypatrzyliśmy szafkową kapliczkę z Matką Boską i Dzieciątkiem Jezus.

Lokalizacja kapliczki:

49.7937211, 19.4457039

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.