Łukasz Domagała

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10975″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w centrum mikroświata”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Łukasz Domagała” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Ta prosta, drewniana kapliczka jest przytwierdzona do starego drzewa, pomnika przyrody, od wielu lat. Pamiętam ją z późno sierpniowych przepraw pielgrzymkowych. Pod drzewem na skraju lasu zatrzymują się pątnicy zmierzający z pobliskich Rawicza i Łaszczyna do Sanktuarium Ziemi Rawickiej w Zakrzewie. Podobno pod tym drzewem, na którym wisi Jezus, miał kiedyś odpoczywać Napoleon. Tak się tutaj mówi.

Kapliczka była tutaj piętnaście lat temu, jest i teraz. Ciągle można posłuchać tak samo brzmiącego wiatru smagającego korony drzew, a zimą zobaczyć – chociaż słońce przygrzewa – płaty śniegu zalegające w tych samych, zacienionych miejscach.

Jest w tym mikroświecie, z kapliczką w jego centrum, pewna stałość boska. Ten sam pomnik przyrody, ten sam drewniany Jezus na krzyżu. Ale zmieniają się ludzie i prośby, zmieniają się też kolory rosnących niedaleko wierzb – raz zielenieją o wiosennej porze, a kiedy indziej skrywają się w porannych mgłach, aby potem ukazać swoją liściastą szatę w przebłyskach wschodzącego słońca. Później znów są mgły i wierzby kryją się najpierw w tej niewyraźnej toni, żeby na końcu zatracić się na tle ciemnej ściany lasu.

Te wschody i zachody też są elementem stałym, powtarzalnym, zapewniającym stabilizację i spokój małemu światu. Ale czasem i on zostaje poddany miłym i oczekiwanym zakłóceniom – bo raz z lasu wybiegnie sarna, a i zdarza się, że chroboczący dzik przemknie przez pole. I przez te korony smagane wiatrem przebija się nieoczekiwanie śpiew leśnych ptaków. Tak było dawniej i tak jest dzisiaj. Odczucia pozostają takie same, chociaż wydaje się, że jesteśmy inni.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/BNk8Q3NjAFK2[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.