Urszula Drogomirecka

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14090″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka z Rybnej 4″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Urszula Drogomirecka” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Praga Południe to jedna z warszawskich dzielnic, w której zachowało się wiele przedwojennych kamienic, a razem z nimi kapliczki. Przykładem jest kamionkowska kapliczka ze zdjęcia.

Przy ulicy Rybnej 4 stoi bowiem piętrowa kamienica z charakterystycznymi wykuszami wraz z oficyną, która została wzniesiona w latach 1890-1893 przez Spółdzielnię Exempligratia. Przed wybuchem II wojny budynek należał do Marii Majewskiej. W podwórzu kamienicy, najprawdopodobniej w czasie okupacji, ustawiono kapliczkę.

O figurę Matki Boskiej dbają dziś wszyscy mieszkańcy podwórza. Ustawiają wazony z kolorowymi kwiatami, ozdabiając ten fragment ich wspólnej przestrzeni.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

52.247121, 21.066020[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.