Tadeusz Siłacz

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12415″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka Stare”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Tadeusz Siłacz” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Kapliczka z figurą Najświętszej Maryi postawiona została w XIX wieku. Postać Maryi wystrugał z pnia brzozowego miejscowy pasterz.

W 1939 r.na rozkaz niemieckiego okupanta kapliczka została zburzona. Jednak rzeźba Madonny i krzyż ze szczytu zostały ukryte z narażeniem życia przez mieszkańca Starego Franciszka Kaczmarka pod podłogą mieszkania.

Po wyzwoleniu mieszkańcy Starego odbudowali kapliczkę w tym samym miejscu umieszczając w niej tę samą figurę. Przy niej mieszkańcy wsi przez wiele lat spotykali się na nabożeństwach majowych. Tutaj żegnano również zmarłych mieszkańców Starego. Mijały lata, ludzie wyprowadzali się z małej miejscowości. Mury kapliczki zaczęły się kruszyć.

W 2009 r. kapliczka staraniem parafian za zgodą miejscowego proboszcza została odnowiona i poświęcona. W 2007 r. zdjęcie tej kapliczki zdobiło okładkę tygodnika archidiecezji poznańskiej Przewodnika Katolickiego.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

m. Stare 64-530 Kaźmierz, Wielkopolska

https://goo.gl/maps/d7b2jP33Xosrov9a8

[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.