Roman Kocur

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11835″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka „ziemna””][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Kocur” size=”h2″][vc_column_text]Kapliczka przydrożna w Międzybrodziu Bialskim, przy ul. Wiosennej, na przeciwko posesji pod nr 43. Kapliczka jest wykonana w zboczu wzniesienia, które jest wzmocnione kamieniami. Kapliczka jest murowana z daszkiem i składa się z dwóch części: dolnej – przyziemnej i górnej. W obu częściach sa wykonane nisze. Kapliczka jest zadbana i czysta. Zmienia się wystrój oraz rodzaj figurek w części dolnej – w zależności od pory roku: na Wielkanoc i na Boże Narodzenie. W dolnej – aktualnie – jest figurka Jezusa Wielkanocnego. W części górnej postawiona jest figurka Matki Boskiej Fatimskiej. Obie części są zabezpieczone przed deszczem i zwierzętami szybami wykrojonymi w kształcie nisz.

Kapliczka ta została wykonana prawdopodobnie po przejściu mieszkańców Międzybrodzia Bialskiego z terenów, na których teraz jest Jezioro Międzybrodzkie w wyższe tereny zbocza pasma góry Czupel , na której leży Międzybrodzie Bialskie.

Jezioro Międzybrodzkie zostało wykonane dla potrzeb tzw. kaskady rzeki Soły w Beskidzie Małym (później dla potrzeb Elektrowni Porąbka-Żar).[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

49°46’29” N, 19°11’37” E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.