Roman Kocur

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11798″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż w Międzybrodziu Bialskim, 1789 r.”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Kocur” size=”h2″][vc_column_text]Krzyż przydrożny. W Międzybrodziu Bialskim, przy posesji na ul. Bielskiej nr 160. Krzyż stoi przy drodze prowadzącej do Bielska-Białej, przez przełęcz Przegibek. Znajduje się na skraju skarpy przy drodze, na posesji prywatnej ulicy Bielskiej nr 160. Krzyż jest zadbany, ze zmienianymi dekoracjami i aktualnie odświeżony (odmalowany) przez właściciela posesji, na której stoi.

Krzyż jest murowany, na wysokim postumencie, zwieńczonym krzyżem z krucyfiksem. Poniżej krzyża, we wnęce w ozdobnej części, widać obrazek Matki Boskiej. Na postumencie napis:

ERCTUS ET BENEDICTUS

ANNO DOM

1789 (lub 1759)

25 MAY

(z łac: BENEDYKT SZERZĄCY ROKU PAŃSKIEGO 1789 (1759) 25 MAJ). Przy samej podstawie postumentu postawiona jest figurka MB Fatimskiej. W maju odbywają się czasem przy Krzyżu nabożeństwa majowe z udziałem okolicznych mieszkańców (ale bez księdza). Właściciele posesji nie wiedzą, dlaczego ten krzyż tu stoi. Od dziada, pradziada tam był i kto tam mieszka, zawsze dba o niego.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

49º47’39″N, 19º08’38″E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.