Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13948″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kolumna meteo ze św. Franciszkiem”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]Na Dolnym Śląsku, w Trzebnicy, przy ul. ks. Dziekana Wawrzyńca Bochenka, w pobliżu klasztoru sióstr Miłosierdzia, stoi oryginalna kolumna meteorologiczna. W jej wnętrzu umieszczono podstawowe przyrządy meteorologiczne: termometr, higrometr i barometr.

Kolumny takie stawiano w miejscowościach turystycznych, uzdrowiskach i niektórych większych miastach Europy w II połowie XIX wieku. Do tej pory zostało ich w Polsce niewiele, między innymi w Gdańsku, Inowrocławiu, Dusznikach Zdrój, Międzyzdrojach i właśnie w Trzebnicy.

Sama kolumna została odnowiona a umieszczony we wnętrzu święty Franciszek podtrzymuje przyrządy pomiarowe.

Dlaczego zdecydowałem się wysłać zdjęcie z Trzebnicy na konkurs chociaż to nie jest typowa kapliczka? Otóż odnowioną kolumnę wieńczy krzyż łaciński (niestety, nie jest ujęty na zdjęciu). Święty Franciszek jest między innymi patronem ekologów i ekologii, ma więc dużo wspólnego z pogodą. Warto dodać, że postać św. Franciszka wykonał w 2008 roku artysta rzeźbiarz Krzysztof Lewczak, dzięki czemu kolumna meteorologiczna ze świętym jest wyjątkowa i bardzo przypomina kapliczkę.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

51.308758, 17.065416[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.