Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13443″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka kłodowa w Korytkowie Dużym”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]Korytków Duży to wieś w pow. biłgorajskim. W jego części zwanej dawniej Głodny Koniec stoi kapliczka kłodowa z początku XX wieku. We wnętrzu drewniana rzeźba Chrystusa Frasobliwego z czaszką Adama. Ten motyw jest bardzo charakterystyczny dla Lubelszczyzny. Napisałem, że to kapliczka kłodowa chociaż w ostatnim czasie została odnowiona i w całości oszalowana. Jest nowy, blaszany daszek, który zwieńcza stary, odkuty ręcznie stalowy krzyż.

Trzeba wspomnieć, że na terenie Lasów Janowskich a także powiatu biłgorajskiego i jego gmin, odnowiono już wiele zabytkowych krzyży i kapliczek. I to zarówno tych najstarszych, kłodowych jak i brogowych czy domkowych. Chociaż po odnowieniu utrudniony lub wręcz niemożliwy jest dostęp do daty powstania kapliczki czy do informacji o jej fundatorach i intencjach to bez żadnego wątpienia po prostu je uratowano.

Na zdjęciu widać stare, spękane elementy kapliczki no i co najważniejsze, oryginalną rzeźbę Frasobliwego, który w symbolicznym geście opiera swój łokieć o czaszkę Adama.

To jedna z piękniejszych rzeźb wykonana przez nieznanego, ludowego artystę amatora z tych terenów.

Inna typowa kapliczka kłodowa stoi na drugim końcu wsi, zwanym Siedem Chałup. Jest to najstarsza z zachowanych w regionie kapliczka kłodowa zbudowana w 1837 roku. Brak w niej wprawdzie dawnego wyposażenia i krzyża wieńczącego sterczynę ale jest zadbana, ogrodzona nowym płotkiem a wkopane ławeczki zapraszają turystów do chwilowego odpoczynku i zadumy.

Z tego miejsca roztacza się piękna panorama na zwarty kompleks Lasów Janowskich.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.608816, 22.664905[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.