Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13435″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka Matki Boskiej Łaskawej z 1920 r.”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]Bitwa Warszawska została uznana za jedną z przełomowych bitew w historii świata. Została opisana w wielu pracach. To ona zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała marsz bolszewickiej rewolucji na Europę Zachodnią.

Dlatego nie wyobrażałem sobie, żeby wśród konkursowych kapliczek zabrakło tego tematu, tym bardziej w roku 100. rocznicy Cudu nad Wisłą.

Jedną z przełomowych bitew w całej wojnie polsko – bolszewickiej była bitwa o Nasielsk, ważny węzeł kolejowy. Właśnie w pobliżu Nasielska, na pograniczu Mazewa Dworskiego „A” oraz Winnik, stoi murowana kapliczka z 1920 roku. W przeszklonej wnęce znajduje się figurka Matki Boskiej Łaskawej, a skromna tabliczka z przesłaniem:

BOŻE BŁOGOSŁAW NAM, MAZEWO DWORSKIE 1920 R.

…przypomina o tych ważnych wydarzeniach.

Musiałem wspomnieć o Matce Boskiej Łaskawej, patronce Warszawy, gdyż rola jaką odegrała w przebiegu całej Bitwy Warszawskiej jest nie do przecenienia. Także dlatego, że do dnia dzisiejszego pozostaje nadal we wdzięcznej świadomości wiernych.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

52.620756, 20.735110[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
misisterstwo klimatu i Środowska
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.