Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12993″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Święty Jan Nepomucen w Momotach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]Momoty to wieś w powiecie Janowskim w województwie lubelskim. Właściwie to dwie spore wsie: Momoty Dolne i Górne. Na pograniczu tych wsi, nad rzeką Bukową, stoi skromna kapliczka domkowa z drewnianą figurą św. Jana Nepomucena.

Pod linkiem: http://nepomuki.pl/nepomuk/lublin.htm#MomotyDolne1 możemy przeczytać:

Między Momotami Dolnymi i Górnymi, w domkowej kapliczce drewnianej nieporadna bosonoga ludowa rzeźba Jana Nepomucena z krzyżykiem w ręce i księgą pod pachą, bez zarostu, biretu, komży i peleryny, z 2001. Napis: “Wyk. Kołpa Sz. 2001 r.”. Obiekt wysoce niekanoniczny i przez to ciekawy.

Kapliczki domkowe z ludowymi rzeźbami są bardzo typowe dla tych terenów.

Autor rzeźby, Szymon Kołpa, który zmarł w 2007 roku, mieszkał w Momotach, był lokalnym świątkarzem a spod jego ręki wychodziły takie ludowe, prymitywne dzieła. Pewnie przez ten prymitywizm autora, rzeźba przedstawiająca Jana Nepomucena jest tak nietypowa choć jednocześnie piękna, wręcz genialna. Jest inna niż wszystkie Nepomuki.

Szczegółowe informacje o kapliczce znalazłem na portalu Lasy Janowskie.

Ze swej strony muszę napisać, że każdorazowo, gdy przejeżdżałem obok kapliczki /a było to przynajmniej sześć razy/, zatrzymywałem się i stałem długo wpatrzony w postać świętego jak zauroczony.

Podczas dalszych podróży po okolicy, spotkałem jeszcze wiele, nie mniej uroczych kapliczek.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.602012 N, 22.397904 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.