Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12560″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Barokowa figura św. Floriana”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]We wsi Pęczelice (powiat Busko Zdrój, Świętokrzyskie) znajduje się dość osobliwe i tajemnicze miejsce – ocembrowane źródełko, gromadzka studnia.

Legenda o powstaniu wsi mówi o rycerzu, który z wojny krzyżowej wracał do Świętego Krzyża. Złożony gorączką od ran zadanych przez Saracenów, spotkał w tym miejscu wiedźmę a może raczej zielarkę. Ta poradziła mu, żeby pił wodę ze źródełka i okładał nią rany. Rycerz szybko wrócił do zdrowia a źródełko od tamtej pory nazywane jest źródełkiem życia.

Wzdłuż strumienia, który się tworzył powstała wieś Pęczelice. A strumień nazwano Strugą, ta wpada do Maskalisu a ten z kolei do Nidy.

Nad źródełkiem, na niewielkim kopcu stoi masywny, kamienny postument z barokową figurą św. Floriana. Nie udało mi się ustalić z którego roku pochodzi ale z opowiadań wiem, że postawiono ją po pożarze gospody w Pęczelicach. Św. Florian ma strzec całą wieś przed pożarem. Z niektórych publikacji o ponidziańskich świątkach wynika, że figura ta pochodzi z XIX wieku, ale to dość nieprecyzyjna data.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.448018 N, 20.786722 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.