Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12548″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka tak zwana „szwedzka””][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]Przy drodze Solec-Zdrój – Piasek Mały (Świętokrzyskie) stoi XVII-wieczna kapliczka nazywana często szwedzką a czasem Pod Bobolą. Zgodnie z miejscowym przekazem, właśnie tutaj miał odpoczywać w XVII wieku św. Andrzej Bobola, utrudzony wędrówką do kościoła w Dobrowodzie.

Dlaczego więc tak zwana kapliczka szwedzka? Otóż tradycja wiąże tego typu kapliczki z potopem szwedzkim. Jednak nie wydaje się możliwe, żeby Szwedzi sami budowali kapliczki, gdyż jako protestanci nie stawiali takowych.

Prawdopodobnie miejscowa ludność stawiała je w miejscach zbiorowych mogił, powstających także w późniejszych czasach. Może na to wskazywać także fakt obsadzenia terenu krzakami bzu, co było starym zwyczajem upamiętniania takich mogił.

A kapliczka jest nietypowa, w postaci wysokiego kamiennego słupa nakrytego ściętym daszkiem.Kolumna pod daszkiem jest ozdobiona misterną plecionką tworzącą niewielkie romby.
Ciekawostką jest fakt, że kapliczce przypisywane są moce nieczyste, być może z powodu jej grobowego charakteru. Ponoć konie jeszcze nie tak dawno, kiedy były w powszechnym użytkowaniu, bardo bały się tego miejsca, strzygły uszami, stawały się narowiste a nawet stawały dęba.

Potęguje to tylko przekonanie, że zarówno kapliczka jak i miejsce jej ustawienia należą do terenów niezwykle ciekawych i owianych wielką tajemnicą.

W niezbyt odległym Piestrzcu także znajduje się podobna kapliczka zwana szwedzką. Ale to już temat do kolejnej pracy.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.394468 N, 20.838517 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.