Wspieraj rozwój kultury, sztuki i edukacji. Zostań naszym darczyńcą
Roman Jagoda
Widoczny na zdjęciu gotycki kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie (Świętokrzyskie) powstał w XIV wieku. W kolejnych wiekach, XV i XVI został rozbudowany. Jednym z donatorów kościoła był Jan Bobola herbu Leliwa, stryj późniejszego świętego, Andrzeja Boboli.
W świątyni znajduje się epitafium poświęcone Janowi Boboli. To ważny szczegół, gdyż to właśnie do tego miejsca wędrował Andrzej Bobola po odpoczynku pod szwedzką kapliczką w miejscowości Piasek Mały. Wspominałem o tym w poprzedniej pracy. Obie miejscowości dzieli dystans ok. 5 kilometrów. Być może święty zatrzymał się i pod tą kapliczką w Dobrowodzie bowiem istniała już od 1600 roku. Data jest wyraźnie wykuta na pierścieniu znajdującym się bezpośrednio pod głowicą kolumny.
Kapliczka zwieńczona jest krzyżem i przypomina tzw. latarnie umarłych lecz jaką funkcję spełniała ponad 400 lat temu – nie wiadomo.
Obiekt ten stoi na prywatnej posesji i widać, że w ostatnim czasie został odrestaurowany.
A nazwa miejscowości Dobrowoda pochodzi od dwóch źródeł czystej wody bijących tu do dnia dzisiejszego. Okolica jest mocno zasiarczona, dlatego woda w pobliskich studniach ma niezbyt przyjemny smak. Dość powiedzieć, że dzięki właśnie takiej zasiarczonej wodzie rozwinęło się pobliskie uzdrowisko Busko-Zdrój. W Dobrowodzie było jednak inaczej – woda nadaje się do spożycia, ma bardzo dobry smak, stąd też i nazwa miejscowości.