Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12462″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka o niezwykłym kształcie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]Przez Młyny (pow. Busko-Zdrój) przejeżdżałem przypadkiem, kierując się do m. Szaniec. Jest tam przepiękny kościół pw. Wniebowzięcia NMP z gotycką figurą Matki Bożej z XV wieku (tzw. Łokietkową).

Po drodze w Młynach właśnie, na skrzyżowaniu zobaczyłem kapliczkę o niezwykłym kształcie. W rozmowach z wieloma osobami dowiedziałem się, że kapliczka pochodzi z 1828 roku. Jeden z moich rozmówców odczytał taką datę podczas malowania kapliczki.

We wsi Młyny był kiedyś dwór, trzy osady młynarskie, cegielnia i inne zabudowania dworskie, z których nic nie zostało do dnia dzisiejszego. W czasie długiej i twórczej dyskusji zastanawialiśmy się, skąd taka nietypowa forma tej kapliczki. Doszliśmy do wniosku, że to musi być pozostałość po którymś z budynków dworskich, jakaś przypora czy coś w tym stylu.
W każdym razie kapliczka jest systematycznie odnawiana przez właściciela działki, na której stoi i przez jego sąsiadów.

Sama kapliczka ma w swej górnej części cztery nisze a w każdej z nich znajduje się inny obraz Matki Bożej. Dla mnie najciekawszy jest krzyż wieńczący kolumnę. Jest bardzo starannie wykonany z jednego bloku kamienia, na kształt krzyża jerozolimskiego z ornamentami roślinnymi. Poza tym jest dwustronny.

I jeszcze jedna ważna wiadomość. W tym miejscu, w maju, codziennie odprawiane jest nabożeństwo ku czci Matki Bożej.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.551944 N, 20.728323 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.