Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12048″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczki niemal bliźniacze”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]Lutcza to wieś na Podkarpaciu w powiecie Strzyżowskim, w gminie Niebylec.

To od wieków polska wieś, która sąsiadowała z terenami Zamieszańców.

Na przykładzie tych dwóch kapliczek chciałem pokazać, że nie różnią się one zbytnio od kapliczek stawianych przez Zamieszańców i mają wiele wspólnych cech.

Widać taki bowiem był trend przy stawianiu kapliczek w II połowie XIX wieku i na przełomie wieku XIX I XX.

Ktoś zadał sobie trud i policzył, że w Lutczy, która liczy ok. 2500 mieszkańców, znajduje się ponad 60 kapliczek. Na zdjęciu dwie z nich, które w realu dzieli zaledwie 10 metrów, praktycznie zaś tylko polna droga. Pomyślałem sobie, że gdyby je wszystkie sfotografować i wysłać na nasz konkurs, musiałbym czekać aż trzy kwartały czyli całą III edycję. 🙂 Dlatego te dwie bliźniaczki muszą wystarczyć, żeby zlikwidować kolejną białą plamę na interaktywnej mapie kapliczek.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

49.804155 N, 21.908271 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZ29vZ2xlLmNvbSUyRm1hcHMlMkZlbWJlZCUzRnBiJTNEJTIxMW0xOCUyMTFtMTIlMjExbTMlMjExZDgxNzUuMDYzOTA0NjE1MDQ4JTIxMmQyMS44OTgwODcxMDU0ODUzNjMlMjEzZDQ5LjgwNTE3NTM3OTMwNzI4NiUyMTJtMyUyMTFmMCUyMTJmMCUyMTNmMCUyMTNtMiUyMTFpMTAyNCUyMTJpNzY4JTIxNGYxMy4xJTIxM20zJTIxMW0yJTIxMXMweDAlMjUzQTB4MCUyMTJ6TkRuQ3NEUTRKekUxTGpBaVRpQXlNY0t3TlRRbk1qa3VPQ0pGJTIxNWUwJTIxM20yJTIxMXNwbCUyMTJzcGwlMjE0djE1NjEyMjY0ODYzOTglMjE1bTIlMjExc3BsJTIxMnNwbCUyMiUyMHdpZHRoJTNEJTIyNjAwJTIyJTIwaGVpZ2h0JTNEJTIyNDUwJTIyJTIwZnJhbWVib3JkZXIlM0QlMjIwJTIyJTIwc3R5bGUlM0QlMjJib3JkZXIlM0EwJTIyJTIwYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuJTNFJTNDJTJGaWZyYW1lJTNF”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.