Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12045″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w sercu Krainy Zamieszańców”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]Węglówka to bardzo ciekawa wieś na Podkarpaciu w powiecie krośnieńskim, w gminie Korczyna.

To serce krainy Zamieszańców. Od niepamiętnych czasów wydobywano tu ropę. Kiedyś zbierano ten surowiec z miejsc, w których wypływał samoczynnie i już w XVI wieku dostarczano go do Krosna, gdzie służył do celów oświetleniowych. Rozwój wydobycia nastąpił po tym, kiedy w 1888 roku uruchomiono kopalnię, która wciąż działa. To jedna z największych na Podkarpaciu, do tej pory wydobyto ponad milion ton ropy.

Włócząc się w poszukiwaniu czynnych żurawi pompowych, zwanych kiwonami albo konikami, doszedłem do miejsca, w którym stoi stara kapliczka. Nie mogłem sprawdzić szczegółów ale bez wątpienia powstała w XIX wieku. Jest zresztą bardzo podobna do kapliczek stawianych na terenach Zamieszańców w tamtym okresie. Węglówka to bardzo rozległa wieś, ciągnie się przez wiele kilometrów w różnych kierunkach. Natknąłem się tu na wiele kapliczek, które zostały po ludziach tak tragicznie dotkniętych w latach 40-tych. Jest tutaj też cerkiew z 1898 roku (obecnie kościół katolicki) a obok kościoła liczący sobie 640 lat dąb Poganin, jeden z najstarszych w kraju.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

49.767859 N, 21.799763 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.