Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12036″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Oparówka. W Krainie Zamieszańców.”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]Oparówka to wieś w powiecie Strzyżowskim na Podkarpaciu. Do połowy lat 40-tych XX wieku zamieszkana głównie przez Zamieszańców.

W centralnym punkcie wsi piękna cerkiew greckokatolicka z 1912 roku (obecnie kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny). Jej remont i restauracja wnętrza właśnie dobiegła końca. Oprócz cerkwi we wsi wiele kapliczek przydrożnych, typowych dla tych terenów.

Na zdjęciu, stojąca poza wsią, kapliczka maryjna ukryta wśród bzów i wiekowych lip. Od zawsze w maju, codziennie, odprawiane są tu nabożeństwa majowe.

Druga kapliczka, ta z kamiennym krzyżem, ma podobną formę. Początkowo była poświęcona św. Annie, ale teraz w górnej wnęce znajduje się Pieta w formie rzeźby a w dolnej figura Matki Bożej Niepokalanej. Obie kapliczki z XIX wieku. I chociaż Oparówka to wieś na końcu świata, warto tam pojechać bo tam cisza i spokój a ludzie życzliwi.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

49.833075 N, 21.714052 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.