Ślady Zamieszańców w Czarnorzekach
Czarnorzeki to wieś na Podkarpaciu w powiecie krośnieńskim, w gminie Korczyna. To jedna z wsi na terenie tzw. Zamieszańców. I przez przedstawicieli tej grupy etnicznej zamieszkana do połowy lat 40-tych XX wieku.Po nich zostały tu ślady ich kultury (wioska znana była jako silny ośrodek ludowego kamieniarstwa) jak i religii.
Umyślnie wkleiłem między dwie kapliczki dawną cerkiew greckokatolicką z 1921 roku obecnie kościół Przemienienia Pańskiego, żeby pokazać dokonania mieszkańców tych ziem.
Kapliczki same w sobie piękne i odnowione. Obie w pobliżu kościoła. Zielona jest z 1887 roku. Napis cyrylicą mówi o patronach kapliczki: św. Michale (Archaniele) i św. Janie Chrzcicielu a nazwisko fundatora brzmi bardzo po polsku – Michał Woźniak.
Cóż, przecież to tu zmieszali się Rusini z Polakami.
W obu kapliczkach są już inne figury świętych ale ich styl mówi dużo o fundatorach, wykonawcach i współczesnych opiekunach. Okolica jest bardzo ciekawa turystycznie, w pobliżu ruiny zamku Kamieniec a także rezerwat przyrody Prządki tworzący zespół ostańców skalnych o wysokości nawet do 20m.