Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12011″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Święty Stanisław z Piotrowinem”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Roman Jagoda” size=”h2″][vc_column_text]Dalszy ciąg ponidziańskich świątków.

Figura św. Stanisława Biskupa i Męczennika z Piotrowinem stoi przy drodze krajowej nr. 73 biegnącej z Kielc do Tarnowa i dalej do Jasła. Tuż za Buskiem, w miejscowości Bronina, po lewej stronie drogi stoi kolumna z postacią świętego. A że razem z nim występuje legendarny Piotrowin (właściwie Piotr Strzemieńczyk z Janiszewa), warto przypomnieć sobie ciekawy żywot św. Stanisława i piękną, starą legendę o biskupie i Piotrowinie.

Kapliczka, jak wynika z opisów, pochodzi z ok. XVIII wieku.

Podobnie jak wiele innych, w tym roku, w maju, została odnowiona przez pobielenie. Nie wiem, czy ten zabieg wpływa korzystnie na rzeźby, ale wydaje mi się, że rysy postaci stają się coraz mniej czytelne.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.467256 N, 20.751606 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.